[28-9] [8-1]
2., 3., 4., 5. évfolyam
Wunjo
Az Öröm Rúnája valamint a Siker jelképe
|
Rúnaszám: 8
Kiejtése: Vún-jó
Betű: V, W
További nevei: Wyn, Vend, Vin, Uinne, Winja, Wungo, Wunja, Wunju
Fordítása: Öröm, legelő, gyönyör, remény
Szín: Sárga
Fa: Kőris
Növény: Len
Kő: Gyémánt
Elementál: Jég (Víz)
Polarítás: Férfi
Kapcsolódó Istenségek: Odin, Frigg
Asztrológia: Oroszlán
Tarot: Univerzum /Világ
|
Pozitív Jelentései:
Öröm, kényelem, vidámság, barátság, harmonikus környezet, véghezvinni valamit, elboldogulni valamivel, fény, érzelmi elégedettség, teljesítmény elismerése, díjazás, áldás.
Negatív Jelentései:
Bánat, elidegenülés, küzdelem az élet. Félreértés, és az ambíció gyengülése, szerelmi vagy partneri nehézségek. Rossz idő arra hogy új dolgokba vágj.
Mágikus Alkalmazása:
Bármilyen erõfeszítés sikeréért, lelkesítésért, valamilyen feladat teljesítéséért
Jellemzői:
Megértés, az ambíció felismerése, siker a romantikában és jó egészség. Virágzó kapcsolatok. Az új kezdetek vidámsággal megáldva. A szemeid nyitva vannak az igazság felé.
Wunjo a jutalomhoz, a jóérzéshez és az elégedettséghez, a békés győzelemhez és a végső eredményhez kapcsolódik. Ez tartalmazza azt az elképzelést, miszerint minden jól megy, és teljes harmóniában vagy az életeddel. Wunjo a szoros együttműködést, és másik emberek társaságát is jelenti, mivel az öröm általában nem egy magányos érzés. Amennyire az élet lehet szomorú, olyan fontos az, hogy a Wunjo öröme az életed minden részére kiterjedjen.
Elemzés:
Wunjo az elsõ nemzetség utolsó rúnája, így egy ciklus végét és a következõ kezdetét is jelenti egyben. Igen pozitív, stabil rúna, és ez is olyan hely, ahol sokan elakadnak útjuk során. A keresztény költõk szerint ez a mennyország, de valójában sokkal inkább megfelel a pogány Valhallának, mert ez a különös éden nem állandó.
Wunjo dicsõsége is illúzió, akárcsak fehu gazdagsága. Csak egy szintet fejezünk be sikeresen, és még igen sok leckét kell megtanulnunk. Most azonban méltán ülhetünk le megpihenni, újratölteni elemeinket, felkészülni az utazás folytatására. Perspektívát is nyújt nekünk ez az állomás, visszanézhetünk az eddig megtett útra és elõretekinthetünk további utunkra. Wunjo bepillantást enged a lehetséges birodalmába, de ha túl korán akarjuk elérni és megkaparintani, eltûnik ujjaink között, mint a Grál.
|
2., 3., 4., 5. évfolyam
Gebo
Az Ajándék és a Szerelem Rúnája valamint a kapcsolatok jelképe
|
Rúnaszám: 7
Kiejtése: Ji-bó vagy Gé-bó
Betű: G
További nevei: Gyfu, Gebu, Geuua, Geofu, Giba, Gifu, Gipt, Giof, Gjof
Fordítása: Ajándék
Szín: Azúrkék
Fa: Szil
Növény: Vadárvácska
Kő: Opál
Elementál: Levegő
Polarítás: Férfi & Nő
Kapcsolódó Istenségek: Odin, Gefn
Asztrológia: Halak
Tarot: Szerelmesek
|
Pozitív Jelentései:
Fizikai és szellemi ajándék, nagylelkűség, szeretet, mérlegelés, üzlet (adás és kapás), szerelem, kapcsolat, megbocsájtás, tehetség, képesség, ügyesség, felajánlás, házasság, nagylelkűség, váratlan jó szerencse.
Negatív Jelentései:
Kapzsiság, mohóság, számítás, függőség, magány, kisajátítás.
Mágikus Alkalmazása:
Kapcsolat kialakítására vagy megerősítésére, termékenységért, ajándék vagy áldozat megjelölésére, szerencséért
Jellemzői:
Kérj bocsánatot, és meg lesz bocsátva. Egy ajándék, vagy egy váratlanul érkezett ajándék. Egy tehetség vagy képesség felfedezése vagy fejlesztése. Művészi, vagy zenei hajlam. Mutass együttérzést. Ne félj bevallani a szerelmet. Jó szerencse partnerekkel.
Gebo - 7. rúna - a "szerencsés hetes" babonának az eredete. Egy ajándékot képvisel, ami akár készség vagy képesség ajándéka is lehet. Az ősök az ajándékért cserébe egy másikat adtak, mivel kötelességük volt, hogy visszaadják az ajándékozónak - legyenek azok istenek, a végzet vagy egy másik személy. Gebo a kapcsolatokat, egyesüléseket is jelenti a munkában vagy a szerelemben egyaránt. Vagy akár jelenthet megbocsátást - talán a legnagyobb ajándék az összes közül - adni vagy kapni. Gebot általánosan a csók jeleként használják, így a szeretet jelképe.
Elemzés:
Gebo a kapcsolatteremtés rúnája, elsõsorban az emberek közti kapcsolatoké. Egészen idáig magányos utazók voltunk. Ez a rúna azokat a helyeket jelenti, ahol a mi utunk keresztezõdik másokéval, és lehetõvé teszi számunkra, hogy tudatos kapcsolatokat kezdjünk kialakítani. Az így kialakított kapcsolatokat ajándékváltás erõsíti meg és szentesíti.
Az esküt vagy szövetséget jelképezõ ajándékváltás alkalmazása õsi szokás. Amikor egy uraság biztos akart lenni valamelyik alattvalója hûségében, megajándékozta õt, ezáltal lekötelezettjévé vált. A szerelmesek is ajándékot váltanak, leginkább gyûrût, ami szintén kettejük szövetségét szimbolizálja. Eredetileg csak a férfi adott gyûrût a házasságban, ennek ugyanaz volt az oka, mint hogy az uraság megajándékozta vazallusát, de manapság általában egyenrangúbb az egyezség. Az isteneknek adott áldozatok és felajánlások többnyire ugyanezt a jelentést hordozzák, az áldozattevõ hûségét fejezik ki istenei iránt. Az ajándékadásban jelen van a tartozás tényének elfogadása is, de annak tudatában, hogy azt sosem fogják visszafizetni. Ez az egyensúlytalanság alakítja ki a szövetséget.
|
2., 3., 4., 5. évfolyam
Kenaz
A Tűz és a Felvilágosodás fáklyájának a Rúnája valamint a tehetség, a kreativítás és az egészség jelképe
|
Rúnaszám: 6
Kiejtése: Ké-nóz
Betű: K
További nevei: Kauno, Kaunaz, Kaun, Ken, Cen, Chozma, Kano, Kauna, Kaunan, Kaunaz, Kusmas
Fordítása: Fáklya, duzzadás, áradás, seb, gyulladás, forrás
Szín: Cinóber
Fa: Fenyő
Növény: Gólyahír
Kő: Vérjáspis
Elementál: Tűz
Polarítás: Nő
Kapcsolódó Istenségek: Heimdall, Freyja, Frey
Asztrológia: Vénusz
Tarot: Főpapnő
|
Pozitív Jelentései:
Fény, képek, víziók, kreativitás, alkotások, művészet, inspiráció, saját valóságunk megteremtése, a tűz tisztító ereje, a fény eloszlatja a kételyt, hő, felvilágosodás.
Negatív Jelentései:
Betegség, sötétség, értetlenség, a keresés hiánya, az alkotás hiánya. Kevesen úgy tartják hogy az égést, fekélyt, sérülést vagy lelki gyötrelmet is jelent.
Mágikus Alkalmazása:
Kreatív inspirációért, segítség a tanulásban, termékenység, aggodalom és félelem elűzésére
Jellemzői:
Kenaz főleg a tűzzel, fénnyel, melegséggel, megvilágosodással és tudással függ össze. Rávilágít az ösvényre, eloszlatja a tudatlanság sötét árnyát, és segít bennünket, hogy ezt megkülönböztessük. Azt javasolja, hogy a cselekvést megértéssel kell vezetni, és a fény a sötétségben a lelki megvilágítás. Kenaz a természetes melegséget, társaságot, az otthoni tüzet és a jó egészséget is jelenti.
Elemzés:
A skót 'ken' szó modern jelentése: tud, megért, és eszerint kell értelmeznünk ezt a rúnát. Napjainkban gyakran összekapcsolják a fény, inspiráció és tudás fogalmait, úgymint "megvilágosodás", "rávilágítás a problémára", sõt, ha valakinek van egy jó ötlete, ezt olyan képpel szokták kifejezni, hogy villanykörte gyullad ki a feje fölött. A fénygyújtás láthatóvá teszi a láthatatlant.
A thurisaz által elnyert bölcsességgel ellentétben kenaz csak azt teszi lehetõvé számunkra, hogy e tudás morzsáit és darabkáit összeszedhessük, épp csak annyit, amennyire szükségünk van, általában amennyit az istenség jónak lát. Ez a tudás többnyire váratlan sugallat formájában jön el hozzánk és egyszercsak rátalálunk az addig rejtett válaszra. A bölcsességnek ez a formája leginkább az agy jobb féltekéjével áll kapcsolatban, mert nem tudatos erõfeszítés eredménye (ami a bal agyféltekéhez tartozik), hanem inkább passzív nyitottságunkon keresztül áramlik hozzánk.
Így ez a nõiesebb elem is hozzáadódik az utazó tapasztalatához.
Fényt hozni a sötétségbe, ez is kreatív tevékenység. Gondoljunk csak megint a fáklyahordozó ember képére, aki a tûz és a levegõ férfi-elemeit képviseli, aki belép a föld és a víz nõi birodalmába, és átjárja azt. A férfias és nõies elemek összekapcsolódása új ideákat teremt. Ide tartozik az a tevékenység is, amikor a tüzet azzal a céllal alkalmazzák, hogy segítségével meglágyuljon, formázható legyen az anyag - azaz a kovácsmesterség.
|
2., 3., 4., 5. évfolyam
Raido
Az Utazó Rúnája valamint a vándorlás és a haladás jelképe
|
Rúnaszám: 5
Kiejtése: Ráj-dó
Betű: R
További nevei: Reid, Rad, Radh, Raidha, Raidho, Raidu, Reda, Redr, Reidh, Reidthr
Fordítása: Szekér, út, lovaglás, utazás, harciszekér, kerék, jármű
Szín: Vörös
Fa: Tölgy
Növény: Feketeüröm
Kő: Kryzopráz
Elementál: Levegő
Polarítás: Férfi
Kapcsolódó Istenségek: Ing, Nerthus, Forseti
Asztrológia: Nyilas
Tarot: Szerencsekerék
|
Pozitív Jelentései:
Mindennemű utazás, út, külső és belső változás, fejlődés, előrelépés, az út meglelése, a múlt-jelen-jövő kapcsolatának fontossága, következő lépések látása, az élet ritmusa, indulás, érkezés, egyesülés vagy újra-egyesülés, vándorlás, változás, végzet, keresés, fejlődés, életleckék.
Negatív Jelentései:
Krízis, mozdulatlanság, merevség, ridegség, illúziók, céltalanság, az út félresiklása. Pangás, a mozgás hiánya vagy változás. Elszigetelés. Mechanikai hiba vagy kudarc a megérkezésre.
Mágikus Alkalmazása:
Utazók védelmére, változás megkönnyítésére vagy elõsegítésére, visszakapcsolódásra
Jellemzői:
Utazást jelzi. Új és régi barátok visszatérnek. Munkák, amik közlekedéssel kapcsolatosak, vagy tengerentúli helyszínen zajlanak. Raido kereket, lovaglást vagy utazást jelenthet, de mélyebb jelentésében. Lovaglás egyaránt tartalmaz mozgást és irányt. Az utazás lehet hosszú és nehéz, szükség lesz tervezésre, előrelátásra, meghatározásra és bátorságra egyaránt. Raido tehát az életutat (Az élet kerekét) vagy egy spirituális küldetést jelenthet. Raido a közlekedést vagy kommunikációt is jelentheti, mint például az üzenetet kézbesíteni és fogadni.
Elemzés:
Raido az ember életútját jelenti, és azt, hogyan kapcsolódnak össze és hatnak egymásra a többiek útjaival. A skandináv mitológiában ezeket az utakat a sors fonalaként látják, a Nornák irányítása alatt. A nornák három nõvér, akik az Yggdrasil gyökerének közelében élnek, és a Wyrd forrásának vizével locsolják azt. Õk fonják az istenek és emberek sorsának fonalát is, ezt fontos tudnunk a rúnikus jóslás és mágia mechanizmusának megértéséhez.
A kapcsolatoknak ezekbõl a sorsfonalakból szõtt teljes hálózatát szövetként, hálóként képzelték el. Minden lehetséges találkozás egy új kapcsolódást hoz létre a szövetben, és ha meghúzol egy szálat, azzal az egész rendszert megváltoztatod. Az emberek általában ennek egyáltalán nincsenek tudatában, de ha te tudatosan megfigyeled a téged körülvevõ szövetmintákat, fel tudod ismerni és követni tudod a katalitikus eseményeket, amik látszólag véletlenül visszavezethetõk fehura. Ilymódon könnyebben rátalálhatunk saját utunkra vándorlásunk közben, segítségével tisztán levonhatjuk e lecke tanulságait. Máskülönben megzavarodhatunk és utunk félbeszakad, halál vár ránk.
Raido arra emlékeztet minket, hogy bár látszólag célhoz értünk ansuzban, az élet folytatódik, változásokat hoz, és folytatnunk kell utunkat. Lehet, hogy odajutunk, ahonnan indultunk, de egy magasabb szinten és jobb rálátással. Az utazás valójában sohasem ér véget.
|
2., 3., 4., 5. évfolyam
Ansuz
Odin és a Hírnök Rúnája valamint az elhangzott szó, a bölcsesség és a tanács jelképe
|
Rúnaszám: 4
Kiejtése: Ón-szúz
Betű: A
További nevei: Ass, Os, Aesir, Ansur, As, Aza, Easc, Oss
Fordítása: Egy isten, ősi isten, istent leíró rúna, Aesir, száj, folyó torkolat, Odin (megfordítva Loki)
Szín: Sötétkék
Fa: Kőris
Növény: Légyölő Galóca
Kő: Smaragd
Elementál: Levegő
Polarítás: Férfi
Kapcsolódó Istenségek: Odin, Loki, Eostre
Asztrológia: Vénusz
Tarot: Próféta
|
Pozitív Jelentései:
Tudás, bölcsesség, kommunikáció, száj, üzenet, éleslátás, jelzések, a szavak és a cselekvés ereje és hatása, igazság, ítélet.
Negatív Jelentései:
Képtelenség a változásra, pangás, gyengeség, mások kihasználása, játék másokkal, hiúság, fellengzősség, unalom. Vigyázz, nehogy félreértsd az információkat. Valami, amit olvasol, sokkal fontosabb, mint amilyennek látszik. Óvakodj a csínyektől.
Mágikus Alkalmazása:
Bölcs döntésekhez, sikerhez, vezetőknek; segít a jóslásban és mágiában
Jellemzői:
Ansuz elsősorban Odin rúnája, és a kommunikációt, kreativitást, irányítást és az isteni erőt képviseli. Szellemileg ez a próféciák és a kinyilatkozás rúnája. Ez magában foglalja a bölcsesség gondolatait, az okokat, az oktatást és a jó tanácsokat. Előfordulhat továbbá az is, hogy tesztre, vizsgára vagy talán interjúra utal. Ez egy levelet, könyvet, papírt, üzenetet vagy más információt is jelenthet. Mivel Loki híres szélhámos volt, a fordított Ansuz hatása lehet a meglepetés, trükk vagy fortély.
Elemzés:
Ez a rúna thurisaz tanításával és tapasztalatával csillapítja uruz ösztönös õsenergiáját. Ezek az elemek Odin személyében egyesülnek, aki vezér és sámán is egyben - egy személyben a bölcsesség és háború istene. Ugyanakkor sámán is, aki nyolclábú lován, a Slepiniren vágtat a világok között
Ansuz kiegyensúlyozott rúna. Akárcsak a fehunál, az útnak ezen a pontján is sokan megállnak és nem lépnek tovább. Világi és mágikus hatalmat is jelent egyben, és ez a hatalom egészen csábító lehet. Odin megtanulta az elsõ h´rom rúna leckéjét, ezáltal elnyerte a bölcs kormányzás tudományát, de ez valójában csak egy új kezdet. Csak ideiglenes hatalomhoz jutott, és még csak kevés eszköz van a birtokában ahhoz, hogy spirituális tökéletesedését elérje.
Bizonyos mértékig hiányzik ebbõl a rúnából a megértés és a rálátás. Odin magasan a világ fölött ül, lefelé néz és döntéseket hoz, de még nincs meg benne az a képesség, hogy érdeklõdjön az emberiség iránt és megértse õket vagy saját magát. Ahhoz, hogy valóban nagy vezetõ legyen belõle, még érzelmi kapcsolatra is szüksége van.
|
4. óra
2., 3., 4. évfolyam
Thurisaz
A Védelem és a Szerencse valamint a Gonosz és a Kísértés Rúnája
Rúnaszám: 3
Kiejtése: Tú-ri-szóz
Betű: TH
További nevei: Thurs, Thorn, Thuith, Thurisa, Thurisar, Thorunisaz, Thyh
Fordítása: "Erős", óriás, "jó", Thor, szörny, ördög, Mjöllnir, tövis
Szín: Vörös
Fa: Tölgy
Növény: Hagyma
Kő: Zafír
Elementál: Tűz
Polarítás: Férfi
Kapcsolódó Istenségek: Thor
Asztrológia: Mars
Tarot: Ördög
Pozitív Jelentései:
Mágikus erő, káosz vagy gonosz ereje, kísértés, figyelmeztetés, védelem, pusztítás, konfliktusok, ösztönös cselekvés, döntés meghozatala, megtisztulás
Negatív Jelentései:
Veszély, védtelenség, erőszak, kényszer, gyűlölet, hazugság. A gonosz felülkerekedhet rajtad, ám egy jó jel is lehet (lévén ha pozitívan az ördög jelenti és annak az ellentéte). A veszély nem csekély.
A Thurisaz az első azon rúnák közül amiknek nem csak egy féle jelentése van. Ez a rúna egyszerre gonosz ám egy isteni áldás is lehet. Jelentése függ a többi rúna környezetétől (már ha van), vagy épp használattól, de akár magától az embertől is hogy hogyan is értelmezi saját maga.
Mágikus Alkalmazása:
Tanulásban és meditációban, önképzésben segít, kellemetlen helyzet tisztázására
Jellemzői:
Fenyegetések nagyobb álláspontúaktól, vagy azoktól, akiknek nagyobb ereje van nálad. A kísértés, ami tisztességtelen és szemfényvesztő. Figyeljünk oda a fizikai sérülésekre. Thurisaz energiáját jóra és rosszra is használni lehet. Az emberi lelket képviseli, beleértve a dühöt és a vágyat. A tövis hasonlít talán a leginkább ehhez a rúnához: tud szúrni, vágni, szakítani, de védeni is a külső hatásoktól, mint egy tüskés növény. Thurisaz szerencsét is jelenthet, de gyakrabban figyelmeztető jel, hogy fogytán van a szerencséd.
Elemzés:
Thurisaz az elsõ "kedvezõtlen" rúna. Ez nem feltétlenül valami pusztító dolgot jelent , hanem utunk során erõsödnünk és tanulnunk kell. Tudod, a mesehõsöknek is szükségük van sárkányra vagy óriásra, akivel megküzdhetnek!
E rúna leckéje: "tanulj meg tûrni", ez nemcsak szószerint értendõ, hanem a szó bibliai értelmében "engedni" - engedni a végzet beteljesülését ha kell, elfogadni az élet által ránkmért tapasztalásokat. Ami elsõ pillantásra rossz, pusztító történésnek tûnhet, fontos tanítást hordozhat magában. Az óriás talán démoni és pusztító, de változást hoz és esetleg kijelöl egy új korszakhoz vezetõ utat.
|
5. óra
1. évfolyam
A rúnák alkalmazása
A rúnák az okkult tudás szimbólumai voltak, elsősorban nem a beszéd hangjainak jelöléseire használták. A titokzatos jelek segítségével a beavatottak az élet és halál örök titkaiba nyerhettek betekintést.
A régi germán rúnamesterek különféle mágikus célokra használták őket: gyógyításra, az időjárás befolyásolására, kardok pengéjébe vésték, hogy tulajdonosaik legyőzhetetlenné váljanak a harcban, talizmánokra írták, melyek boldogsághoz, vagyonhoz juttatták viselőjüket. Ezek a rúnavésetek lehettek magányos jelek, jelcsoportok, értelmes, vagy értelmetlen varázsszavak, varázsmondatok.
Az Eddából és a Sagákból tudjuk azt, hogy a rúnákat hogyan használták gyógyításra. Az ősi iratok rengeteg különböző varázslatot is feljegyeztek.
A rúnajeleket például ékszerként, védő amulettként hordták. Volt rá eset, hogy kristályokba vésték a rúnajeleket s a beteg testrészre helyezve gyógyító hatást tulajdonítottak neki. Például: Fehu-légzőszervi betegségekre, Ansuz-beszédhibák ellen, Isa-lelki problémák esetén, Berkana-meddőségnél.
|
4. óra
1. évfolyam
A rúnák jelentése
Sokféle rúnafelirat maradt fenn, kardokon, kövekbe vésve, bronz ékszereken, sokszor a rúnaábécét felsorolva. Ezek közül az egyik legrégebbi és legteljesebb a Kylver kõ, amit Gotlandban, Svédországban tártak fel és az V. századból származik. A többi lelet kevésbé teljes, de jelentõs konitnuitást mutatnak a betûk rendjében. A keresztény kor beköszönte elõtt egyetlen olyan írásos emlék sem maradt fenn, amire feljegyezték volna a rúnák akkori nevét és jelentését. IX-XII. századi kéziratok maradtak fönn, melyek rúnaversek néven ismeretesek. Minden egyes rúnáról szól egy vers, ami magával a jellel és annak nevével kezdõdik. A rúnák neve úgy tűnik, viszonylag sértetlenül maradt ránk, és bár nincs olyan kéziratunk, ami a régebbi, germán rúnák neveit felsorolná, az angolszász és skandináv rúnaversek megegyeznek annyira, hogy közös eredetük bizonyítható legyen. Ezek a nevek talán a legjobb nyomravezetőink abban, hogy mit jelenthettek az egyes rúnák az akkor élt népek számára.
A futhark egyedi rendje és a három "aetts"-be, nemzetségbe történõ hagyományos felosztása nagyjelentõségû lehet a rúnák közti teljeskörû kapcsolatok kibogozásában. Egyes rúnamesterek felfigyeltek bizonyos párokra és csoportokra a soron belül (nyáj / bivaly, hagalaz / nauthiz / isa, stb. ), de ezidáig az általános minta jelentése rejtve maradt elõttünk.
Feltétlenül fontos megjegyezni, hogy bár a rúna-értelmezések komoly történeti bizonyítékokon és a skandináv kultúra megértésén alapulnak, legalábbis részben azért spekulatívak, és nem szabad úgy elfogadnunk õket, mint "A rúnák hiteles és eredeti jelentései"-t. Annyira kevés tényt tudunk a rúnákról, hogy bárki elõállhat a maga elméletével, egyik sem lehet hitelesebb a másiknál.
|
Ha bármi kérdésetek van a leckével kapcsolatosan, küldjetek egy baglyot az arianalumos@gmail.com e-mail címre, és amint tudok válaszolok rájuk.
|
3. óra
2., 3., 4. évfolyam
Uruz
Az Erő Rúnája valamint a Változás jelképe
Rúnaszám: 2
Kiejtése: Uruz
Betű: U
További nevei: Úr, Uraz, Urs, Urur, Urus
Fordítása: Auroch, bölény, eső, szemerkélő eső, mamut
Szín: Sötétzöld
Fa: Nyír
Növény: Tőzegmoha
Kő: Karbunkulus
Elementál: Föld
Polarítás: Férfi
Kapcsolódó Istenségek: Thor, Urd, Ullr, Loki, Odin (mint sámán), Vánok
Asztrológia: Bika
Tarot: Harci Szekér
Pozitív Jelentései:
Fizikai vagy szellemi erősség, egészség, szenvedély, életerő, ösztön, zabolátlanság, szexualitás, termékenység, tudattalan, ősi elme, irracionalítás, sámánisztikus tapasztalat, beavatási rítus, akarat, formáló erő, hatalom, cselekvés, bölcsesség, tisztelet. Férfiaknak - férfiasság, bátorság. Nőknek - nőiesség, termékenység
Negatív Jelentései:
Gyengeség, bátortalanság, vadság, vakon cselekvés, meggondolatlanság, látás hiánya, visszaélés az erővel vagy hatalommal, érzéketlenség. Rossz egészség, fenyegetés veszélye.
Mágikus Alkalmazása:
akarat erõsítésére, szexuális képességek és energiák növelésére, vadászatra (átvitt értelemben is)
Jellemzői:
Valaminek a megszüntetése, új kezdet. Mentális gyorsaság. Fizikai fejlődés, lelki és testi egészség. Teljesítmény, erő. Uruz magában foglalja a fizikai erőt, bátorságot és a szabadság nyers erejét. Ugyancsak jelent érzelmi és lelki erőt, férfi szexualitást és jó egészséget is. A kihívást jelenti, ami jelentős változást hozhat az életedbe.
ELEMZÉS:
A mammut egy vadmarhafajta, hasonló a bölényhez, ami egykor benépesítette egész Európát, de valamikor a XVII. század körül teljesen kihalt. Valamivel kisebb lehetett az elefántnál, majd kétméteres agyarai voltak, a germánok ebbõl készítettek maguknak ivószarut. Neolitkori barlangokban találtak mammutábrázolásokat, és a mammutvadászat valószínûleg épp olyan nagyjelentõségû lehetett, mint a férfivá avatás rituáléja. A mammut a zabolátlan vadállat jelképe, ellentétben a domesztikálódott szarvasmarhával, amit a fehu képvisel.
Uruz a szent vadászat istenének és sámánjának a rúnája. Ahogy az ember élte hétköznapi életét, napról napra, a fehu szerint, elsõ felismerése a természetben jelenvaló istenségre vonatkozott, és elsõ kísérlete az istenség megragadására a szimpatikus mágia segítségével történt. Haláltudatot és halandóságunk tudatát is jelenti, és ez valóban megkülönbözteti az emberiséget az állatoktól. E rúna energiája nyers, hatalmas és határozottan férfias, olyan értelemben, mint az eredeti tiszta, elementáris tûz. Az a fiú, aki megölt egy mammutot, férfivá érett, és így beavatást nyert a misztériumok elsõ szintjébe - megszerezte annak tudását, hogy az élet forrása a halál.
|
2. óra
2., 3., 4. évfolyam
Fehu
A Jólét és a Beteljesedés Rúnája valamint a munkával előteremtett bőség jelképe
Rúnaszám: 1
Kiejtése: Fé-hu
Betű: F
További nevei: Fe, Feoh, Faihu, Fé, Feh, Feo
Fordítása: Marha, vagyon, gazdagság, pénz
Szín: Rózsaszín
Fa: Bodza
Növény: Csalán
Kő: Moozachat
Elementál: Tűz & Föld
Polarítás: Nő
Kapcsolódó Istenségek: Frey, Freyja, Ászok
Asztrológia: Kos
Tarot: Császárnő
Pozitív Jelentései:
Gazdagság, pénz, vagyon, anyagi és pénzügyi szükségletek, eredmények, előremenetel, önbecsülés, ego, karma, társadalmi tisztelet, jutalom, bőség, táplálék.
Negatív Jelentései:
Kapzsiság, anyagiasság, javak és tulajdon elvesztése, anyagi veszteségek, nyomor, szegénység, sikertelen törekvés, egészségügyi problémák, viszonzatlan szerelem, balszerencse.
Mágikus Alkalmazása:
Pénzért, üzletért, előre menetelért, álláskeresésre, egy eredmény elérésére, új vállalkozás kezdetén
Jellemzői:
Ambíció megvalósítása. Jó egészség. Bőség. Kiteljesedet szerelem. Jó szerencse. De ne felejtsd el - légy jótékony és mutass együttérzést. Fehu jelentése a szarvasmarha, vagyoni mérték az ősökkel kapcsolatban. Manapság Fehu az ingó vagyont, mint a pénzt és a tulajdonokat jelenti. Ez ugyancsak belefoglalja azt, hogy a befektetett energia és a kemény munka vezetett idáig. Továbbá érzelmi és lelki gazdagságként is értelmezhetjük.
ELEMZÉS:
Fehu a mindennapi életünk valósága és katalizátor is egyben, mely felhívja a figyelmünket arra, ami a hétköznapi világon túl található. Fehu az otthonunk, ahová hosszú vándorlás után jólesik megérkezni és átadni magunkat az otthon, a család és a kellemes munka egyszerû örömének. Óz birodalma érdekes hely, de egy idõ után visszavágyunk Kansasba.
Fehu arra emlékeztet minket, hogy biztonságos anyagi helyzetet kell teremteni magunknak, mielõtt bármilyen spirituális útra vállalkozunk. Elõször mindannyiunknak életünk földi valóságával kell szembenéznünk, igaz, sokan nem is lépnek túl ezen soha. Sokféle módja volt annak, hogy olyan domesztikáltak lettünk, mint a szarvasmarha, úgy éltünk, hogy nem gondolkoztunk körülményeinken, nem érdekelt semmi, ami a hétköznapjainkon túl lehet. Az elsõ lépés ebbõl a helyzetbõl kitörni, ha egy pillanatra meglátjuk, ami lehetséges, anélkül, hogy firtatni kezdenénk, milyen biztonságot veszíthetünk el, ha belevágunk.
|
1. óra
2., 3., 4. évfolyam
Idén elkezdjük tanulmányozni közelebbről is a rúnákat. Ma elkezdjük a rúnaábécé tanulását. A rúnaábécé három részre oszlik: első, második és harmadik nemzetség. A következő órákon külön felvesszük az összes rúnát, hogy mi a jelentése, mire alkalmazzák, stb.
|
1. óra
1. évfolyam:
A rúnáknak nevezett betűk jelentése titok, misztérium. Mindegyik rúna sajátos, a makro-és mikrokozmikus energiákat, energiamintákat átfogó, ezoterikus jelentéshálózattal bír a fonetikus értékén túl, amit a betű formája és számbeli értéke mutat. Valamennyi rúnának van története, istene, kulcsszava, csillagászati és anatómiai megfelelése, égtája, mantrája, éneke, jelképe, színe, mágikus jelentése.
A rúnák alfabetikus jelek, az észak-európai népek használták az I. századtól kb. a középkorig.
Azonkívül, hogy írott ábécé volt, szimbólumrendszerként is alkalmazták mágikus célokra és jóslásra. Alakjuk és jelentésük feliratokban és kéziratokban maradt fönn.
A legfontosabb különbség, ami megkülönbözteti a rúnaábécét más ábécéktől, az, hogy minden egyes betűnek vagyis rúnának jelentése van. Például ábécénk első három jelének, az "á", "bé", "cé" kiejtett hangoknak semmi értelme, viszont az első három rúna: "fehu", "uruz" és "þurisaz" létező szavak a germán nyelvben, jelentésük: nyáj, mamut és óriás. A rúnáknak mágikus és vallásos jelentése is volt, ezáltal vált az írás egyszerű folyamata mágikus cselekvéssé. Azonkívül, hogy jóslásra is alkalmazták, varázsigéket is alkottak belőlük.
2. óra
1. évfolyam:
A rúnák ősi germán eredetű írásjelek, amit jövendölésre, varázslásra, később gyógyító célokra is használtak. Különböző számú betűből álló ábécé létezett Észak-Európában, Skandináviában, a brit szigeteken és Izlandon (i.e. 100-i. sz. 1600.). A germán ábécé, az Elder Futhark 24, a skandináv (dán, svéd, norvég) 16, az angolszász 33 jelből áll.
A rúnák eredetét világosan nem alapították meg. A legrégebbi rúnákról szóló írott feljegyzések az i.e. 300-200. között keletkeztek. A fába, fémbe, kőbe karcolt jelek ősét görög, etruszk, gót és kelta (Ogam) írásjegyekben vélték felfedezni a nyelvtudósok. (A székely-magyar rovásírás néhány betűjével is teljes egyezést mutat.)
Az északi mitológia szerint a rúnák az istenek ajándékai. Odin, az okkult tudás félszemű istene alakította ki, és adományozta a szent írásjegyeket az embereknek. A legenda szerint kilenc napig fejjel lefelé függött a Világ fáján (Yggdrasil), saját dárdája által átdöfve – étlen-szomjan – hogy megtanulhassa a rúnák bölcsességét. Amikor a rúnák megjelentek alatta, leszakította és befogadta őket, így a rovásírásjelek hatalmat adtak neki. Ezt a tudást később továbbadta Vanir istennőnek, Freyának, majd az emberiségnek.
3. óra
1. évfolyam:
A rúnák fennmaradása
A rúnák, elsõsorban ifjabb alakjukban egészen a XVII. századig fennmaradtak. Ebben az idõszakban számtalan helyen fellelhetõ, érméktõl koporsóig, egyes helyeken pedig az Egyház is áldását adta használatukra. Még a közemberek is le tudtak írni egyszerû rúna-varázsigéket. Sajnos, amikor az egyház ádáz küzdelmet indított "az ördög kiûzésére Európából" címen, ennek a többi mágikus mûvészettel együtt a rúna is áldozatul esett. A rúnamestereket számûzték vagy bujdosásra kényszerültek, s a rúnák tudománya velük együtt sírba szállt, csaknem teljes egészében. Bár egy része titokban fennmaradt, ma már bizonyos esetekben szinte lehetetlen elkülöníteni az õsi hagyományt a modernebb ezoterikus filozófiáktól.
|
6. óra
3. évfolyam:
A rúnák alkalmazása
A rúnák az okkult tudás szimbólumai voltak, elsősorban nem a beszéd hangjainak jelöléseire használták. A titokzatos jelek segítségével a beavatottak az élet és halál örök titkaiba nyerhettek betekintést.
A régi germán rúnamesterek különféle mágikus célokra használták őket: gyógyításra, az időjárás befolyásolására, kardok pengéjébe vésték, hogy tulajdonosaik legyőzhetetlenné váljanak a harcban, talizmánokra írták, melyek boldogsághoz, vagyonhoz juttatták viselőjüket. Ezek a rúnavésetek lehettek magányos jelek, jelcsoportok, értelmes, vagy értelmetlen varázsszavak, varázsmondatok.
Az Eddából és a Sagákból tudjuk azt, hogy a rúnákat hogyan használták gyógyításra. Az ősi iratok rengeteg különböző varázslatot is feljegyeztek.
A rúnajeleket például ékszerként, védő amulettként hordták. Volt rá eset, hogy kristályokba vésték a rúnajeleket s a beteg testrészre helyezve gyógyító hatást tulajdonítottak neki. Például: Fehu-légzőszervi betegségekre, Ansuz-beszédhibák ellen, Isa-lelki problémák esetén, Berkana-meddőségnél.
|
5. óra
3. évfolyam:
A rúnák jelentése
Sokféle rúnafelirat maradt fenn, kardokon, kövekbe vésve, bronz ékszereken, sokszor a rúnaábécét felsorolva. Ezek közül az egyik legrégebbi és legteljesebb a Kylver kõ, amit Gotlandban, Svédországban tártak fel és az V. századból származik. A többi lelet kevésbé teljes, de jelentõs konitnuitást mutatnak a betûk rendjében. A keresztény kor beköszönte elõtt egyetlen olyan írásos emlék sem maradt fenn, amire feljegyezték volna a rúnák akkori nevét és jelentését. IX-XII. századi kéziratok maradtak fönn, melyek rúnaversek néven ismeretesek. Minden egyes rúnáról szól egy vers, ami magával a jellel és annak nevével kezdõdik. A rúnák neve úgy tűnik, viszonylag sértetlenül maradt ránk, és bár nincs olyan kéziratunk, ami a régebbi, germán rúnák neveit felsorolná, az angolszász és skandináv rúnaversek megegyeznek annyira, hogy közös eredetük bizonyítható legyen. Ezek a nevek talán a legjobb nyomravezetőink abban, hogy mit jelenthettek az egyes rúnák az akkor élt népek számára.
A futhark egyedi rendje és a három "aetts"-be, nemzetségbe történõ hagyományos felosztása nagyjelentõségû lehet a rúnák közti teljeskörû kapcsolatok kibogozásában. Egyes rúnamesterek felfigyeltek bizonyos párokra és csoportokra a soron belül (nyáj / bivaly, hagalaz / nauthiz / isa, stb. ), de ezidáig az általános minta jelentése rejtve maradt elõttünk.
Feltétlenül fontos megjegyezni, hogy bár a rúna-értelmezések komoly történeti bizonyítékokon és a skandináv kultúra megértésén alapulnak, legalábbis részben azért spekulatívak, és nem szabad úgy elfogadnunk õket, mint "A rúnák hiteles és eredeti jelentései"-t. Annyira kevés tényt tudunk a rúnákról, hogy bárki elõállhat a maga elméletével, egyik sem lehet hitelesebb a másiknál.
|
4. óra
3. évfolyam:
A rúnák fennmaradása
A rúnák, elsõsorban ifjabb alakjukban egészen a XVII. századig fennmaradtak. Ebben az idõszakban számtalan helyen fellelhetõ, érméktõl koporsóig, egyes helyeken pedig az Egyház is áldását adta használatukra. Még a közemberek is le tudtak írni egyszerû rúna-varázsigéket. Sajnos, amikor az egyház ádáz küzdelmet indított "az ördög kiûzésére Európából" címen, ennek a többi mágikus mûvészettel együtt a rúna is áldozatul esett. A rúnamestereket számûzték vagy bujdosásra kényszerültek, s a rúnák tudománya velük együtt sírba szállt, csaknem teljes egészében. Bár egy része titokban fennmaradt, ma már bizonyos esetekben szinte lehetetlen elkülöníteni az õsi hagyományt a modernebb ezoterikus filozófiáktól.
|
6. óra
1. évfolyam:
A rúnák alkalmazása
A rúnák az okkult tudás szimbólumai voltak, elsősorban nem a beszéd hangjainak jelöléseire használták. A titokzatos jelek segítségével a beavatottak az élet és halál örök titkaiba nyerhettek betekintést.
A régi germán rúnamesterek különféle mágikus célokra használták őket: gyógyításra, az időjárás befolyásolására, kardok pengéjébe vésték, hogy tulajdonosaik legyőzhetetlenné váljanak a harcban, talizmánokra írták, melyek boldogsághoz, vagyonhoz juttatták viselőjüket. Ezek a rúnavésetek lehettek magányos jelek, jelcsoportok, értelmes, vagy értelmetlen varázsszavak, varázsmondatok.
Az Eddából és a Sagákból tudjuk azt, hogy a rúnákat hogyan használták gyógyításra. Az ősi iratok rengeteg különböző varázslatot is feljegyeztek.
A rúnajeleket például ékszerként, védő amulettként hordták. Volt rá eset, hogy kristályokba vésték a rúnajeleket s a beteg testrészre helyezve gyógyító hatást tulajdonítottak neki. Például: Fehu-légzőszervi betegségekre, Ansuz-beszédhibák ellen, Isa-lelki problémák esetén, Berkana-meddőségnél.
|
5. óra
2. évfolyam:
A rúnák alkalmazása
A rúnák az okkult tudás szimbólumai voltak, elsősorban nem a beszéd hangjainak jelöléseire használták. A titokzatos jelek segítségével a beavatottak az élet és halál örök titkaiba nyerhettek betekintést.
A régi germán rúnamesterek különféle mágikus célokra használták őket: gyógyításra, az időjárás befolyásolására, kardok pengéjébe vésték, hogy tulajdonosaik legyőzhetetlenné váljanak a harcban, talizmánokra írták, melyek boldogsághoz, vagyonhoz juttatták viselőjüket. Ezek a rúnavésetek lehettek magányos jelek, jelcsoportok, értelmes, vagy értelmetlen varázsszavak, varázsmondatok.
Az Eddából és a Sagákból tudjuk azt, hogy a rúnákat hogyan használták gyógyításra. Az ősi iratok rengeteg különböző varázslatot is feljegyeztek.
A rúnajeleket például ékszerként, védő amulettként hordták. Volt rá eset, hogy kristályokba vésték a rúnajeleket s a beteg testrészre helyezve gyógyító hatást tulajdonítottak neki. Például: Fehu-légzőszervi betegségekre, Ansuz-beszédhibák ellen, Isa-lelki problémák esetén, Berkana-meddőségnél.
|
5. óra
1. évfolyam:
A rúnák jelentése
Sokféle rúnafelirat maradt fenn, kardokon, kövekbe vésve, bronz ékszereken, sokszor a rúnaábécét felsorolva. Ezek közül az egyik legrégebbi és legteljesebb a Kylver kõ, amit Gotlandban, Svédországban tártak fel és az V. századból származik. A többi lelet kevésbé teljes, de jelentõs konitnuitást mutatnak a betûk rendjében. A keresztény kor beköszönte elõtt egyetlen olyan írásos emlék sem maradt fenn, amire feljegyezték volna a rúnák akkori nevét és jelentését. IX-XII. századi kéziratok maradtak fönn, melyek rúnaversek néven ismeretesek. Minden egyes rúnáról szól egy vers, ami magával a jellel és annak nevével kezdõdik. A rúnák neve úgy tűnik, viszonylag sértetlenül maradt ránk, és bár nincs olyan kéziratunk, ami a régebbi, germán rúnák neveit felsorolná, az angolszász és skandináv rúnaversek megegyeznek annyira, hogy közös eredetük bizonyítható legyen. Ezek a nevek talán a legjobb nyomravezetőink abban, hogy mit jelenthettek az egyes rúnák az akkor élt népek számára.
A futhark egyedi rendje és a három "aetts"-be, nemzetségbe történõ hagyományos felosztása nagyjelentõségû lehet a rúnák közti teljeskörû kapcsolatok kibogozásában. Egyes rúnamesterek felfigyeltek bizonyos párokra és csoportokra a soron belül (nyáj / bivaly, hagalaz / nauthiz / isa, stb. ), de ezidáig az általános minta jelentése rejtve maradt elõttünk.
Feltétlenül fontos megjegyezni, hogy bár a rúna-értelmezések komoly történeti bizonyítékokon és a skandináv kultúra megértésén alapulnak, legalábbis részben azért spekulatívak, és nem szabad úgy elfogadnunk õket, mint "A rúnák hiteles és eredeti jelentései"-t. Annyira kevés tényt tudunk a rúnákról, hogy bárki elõállhat a maga elméletével, egyik sem lehet hitelesebb a másiknál.
Házi feladat: írjatok 3/4 oldal házit (A4,Times new,12) a rúnák eredetéről és történetéről. A házikat az arianalumos@gmail.com email címre küldjétek!
|
4. óra
2. évfolyam:
A rúnák jelentése
Sokféle rúnafelirat maradt fenn, kardokon, kövekbe vésve, bronz ékszereken, sokszor a rúnaábécét felsorolva. Ezek közül az egyik legrégebbi és legteljesebb a Kylver kõ, amit Gotlandban, Svédországban tártak fel és az V. századból származik. A többi lelet kevésbé teljes, de jelentõs konitnuitást mutatnak a betûk rendjében. A keresztény kor beköszönte elõtt egyetlen olyan írásos emlék sem maradt fenn, amire feljegyezték volna a rúnák akkori nevét és jelentését. IX-XII. századi kéziratok maradtak fönn, melyek rúnaversek néven ismeretesek. Minden egyes rúnáról szól egy vers, ami magával a jellel és annak nevével kezdõdik. A rúnák neve úgy tűnik, viszonylag sértetlenül maradt ránk, és bár nincs olyan kéziratunk, ami a régebbi, germán rúnák neveit felsorolná, az angolszász és skandináv rúnaversek megegyeznek annyira, hogy közös eredetük bizonyítható legyen. Ezek a nevek talán a legjobb nyomravezetőink abban, hogy mit jelenthettek az egyes rúnák az akkor élt népek számára.
A futhark egyedi rendje és a három "aetts"-be, nemzetségbe történõ hagyományos felosztása nagyjelentõségû lehet a rúnák közti teljeskörû kapcsolatok kibogozásában. Egyes rúnamesterek felfigyeltek bizonyos párokra és csoportokra a soron belül (nyáj / bivaly, hagalaz / nauthiz / isa, stb. ), de ezidáig az általános minta jelentése rejtve maradt elõttünk.
Feltétlenül fontos megjegyezni, hogy bár a rúna-értelmezések komoly történeti bizonyítékokon és a skandináv kultúra megértésén alapulnak, legalábbis részben azért spekulatívak, és nem szabad úgy elfogadnunk õket, mint "A rúnák hiteles és eredeti jelentései"-t. Annyira kevés tényt tudunk a rúnákról, hogy bárki elõállhat a maga elméletével, egyik sem lehet hitelesebb a másiknál.
Házi feladat: Írjatok egy fél oldalas házit (A4,Times New,12) a rúnák fennmaradásáról. A házikat az arianalumos@gmail.com email címre küldjétek!
|
[28-9] [8-1]
|